Ed Croswell (above) and St. Joe's Prep are one of a few local programs in this weekend's SJU team camp. (Photo: Josh Verlin/CoBL)
Josh Verlin (@jmverlin)
--
The first major camp of the post-July live periods takes place this weekend, as Saint Joseph’s hosts 42 different teams on campus for its annual overnight team camp.
Here are the teams involved (all teams from Pa. unless otherwise noted): Bishop Shanahan, Blind Brook (N.Y.), Cape Henlopen (Del.), Cedar Cliff, Cedar Crest, Central Bucks West, Central Bucks West ‘B’, Central York, Christopher Dock, Cristo Rey (Mass.), Dallas, Donovan Catholic, Downingtown East, Downingtown West, Garden Spot, Graphics Campus (N.Y.), Governor Livingston, Longwood (N.Y.), Holy Cross, Holy Redeemer, Hopewell Valley (N.J.), Malden (Mass.), Manheim Twp., Methacton, Montgomery, Montgomery ‘B’, Putnam Valley (N.Y.), Palmyra, Penncrest, Salesianum (Del.), Scranton Prep, Scranton Prep ‘B’, St. Joe’s Prep, Somers (N.Y.), Souderton, Southern Regional (N.J.), Suffern (N.Y.), Timber Creek (N.J.), Warwick, West Chester Rustin, West Windsor-Plainsboro North (N.J.), Whitehall
A few local programs of note:
The camp is divided into pools for the Friday night and Saturday morning/early afternoon sets; once each team has played the other three teams in their pool, the camp will be re-pooled for Saturday night and Sunday’s games.
Pool A: St. Joe’s Prep, Whitehall, Downingtown East, Central York
Pool B: Scranton Prep, Bishop Shanahan, Cape Henlopen, Methacton
Pool C: Manheim Twp., Palmyra, Penncrest, Rustin
Pool D: Downingtown West, C.B. West, Malden, Salesianum
Pool E: Cedar Crest, Dallas, Somers, Governor Livingston
Pool F: Holy Redeemer, Timber Creek, Dock, Suffern
Pool G: Garden Spot, Longwood, Souderton, Donovan Catholic
Pool H: Montgomery, Graphics Campus, Blind Brook, Southern Regional
Pool I: Warwick, WWP-North, Cedar Cliff, Putnam Valley
Pool J: Holy Cross, Hopewell Valley, Cristo Rey, C.B. West ‘B’, Montgomery ‘B’, Scranton Prep ‘B’
~~~
Friday, Aug. 4
7:00 PM
Hagan 1: Garden Spot vs. Longwood
Hagan 2: Souderton vs. Donovan Catholic
Practice 1: Holy Redeemer vs. Timber Creek
Practice 2: Dock vs. Suffern
Practice 3: St. Joe’s Prep vs. Whitehall
Practice 4: Downingtown East vs. Central York
Maguire: Montgomery ‘B’ vs. Scranton Prep ‘B’
8:10 PM
Hagan 1: Cape Henlopen vs. Methacton
Hagan 2: Penncrest vs. Bayard Rustin
Practice 1: Cedar Crest vs. Dallas
Practice 2: Somers vs. Governor Livingston
Practice 3: Warwick vs. WWP-North
Practice 4: Cedar Cliff vs. Putnam Valley
Maguire: Malvern Twp. vs. Palmyra
9:20 PM
Hagan 1: Holy Cross vs. Hopewell Valley
Hagan 2: Cristo Rey vs. CB West ‘B’
Practice 1: Montgomery vs. Graphics Campus
Practice 2: Blind Brook vs. Southern Regional
Practice 3: Downingtown West vs. CB West
Practice 4: Malden vs. Salesianum
Maguire: Scranton Prep vs. Bishop Shanahan
Saturday, Aug. 5
8:00 AM
Hagan 1: Whitehall vs. Central York
Hagan 2: St. Joe’s Prep vs. Downingtown East
9:00 AM
Hagan 1: Scranton Prep vs. Cape Henlopen
Hagan 2: Bishop Shanahan vs. Methacton
Practice 1: Garden Spot vs. Souderton
Practice 2: Longwood vs. Donovan Catholic
Practice 3: Holy Redeemer vs. Dock
Practice 4: Timber Creek vs. Suffern
Maguire: Warwick vs. Cedar Cliff
10:10 AM
Hagan 1: Downingtown West vs. Malden
Hagan 2: C.B. West vs. Salesianum
Practice 1: Manheim Twp. vs. Penncrest
Practice 2: Palmyra vs. Rustin
Practice 3: Cedar Crest vs. Somers
Practice 4: Dallas vs. Governor Livingston
Maguire: WWP-North vs. Putnam Valley
11:20 AM
Hagan 1: Holy Cross vs. Cristo Rey
Hagan 2: Hopewell Valley vs. Montgomery ‘B’
Practice 1: C.B. West ‘B’ vs. Scranton Prep ‘B’
Practice 2: St. Joe’s Prep vs. Central York
Practice 3: Montgomery vs. Blind Brook
Practice 4: Graphics Campus vs. Southern Regional
Maguire: JV Game
1:30 PM
Hagan 1: Holy Redeemer vs. Suffern
Hagan 2: Timber Creek vs. Dock
Practice 1: Scranton Prep vs. Methacton
Practice 2: Bishop Shanahan vs. Cape Henlopen
Practice 3: Garden Spot vs. Donovan Catholic
Practice 4: Longwood vs. Souderton
Maguire: Whitehall vs. Downingtown East
2:40 PM
Hagan 1: Warwick vs. Putnam Valley
Hagan 2: WWP-North vs. Cedar Cliff
Practice 1: Downingtown West vs. Salesianum
Practice 2: CB West vs. Malden
Practice 3: Manheim Twp. vs. Rustin
Practice 4: Palmyra vs. Penncrest
Maguire: Cedar Crest vs. Governor Livingston
3:50 PM
Hagan 1: Montgomery vs. Southern Regional
Hagan 2: Graphics Campus vs. Blind Brook
Practice 1: Hopewell Valley vs. Cristo Rey
Practice 2: Holy Cross vs. Scranton Prep ‘B’
Practice 3: C.B. West ‘B’ vs. Montgomery ‘B’
Practice 4: Dallas vs. Somers
Maguire: JV Game
Tag(s): Home Old HS Josh Verlin Bicentennial League (B) Dock Mennonite Catholic League (B) St. Joe's Prep Penncrest Ches-Mont National (B) Bishop Shanahan Downingtown East Downingtown West PAC-10 Liberty (B) Methacton SOL Colonial (B) Central Bucks West