Sam Sessoms (above) and Shipley are one of 48 teams in the CoBL/Nexxt Level Shootout (Sep. 23-24). (Photo: Josh Verlin/CoBL)
Josh Verlin (@jmverlin)
--
The fourth annual City of Basketball Love/Nexxt Level Shootout will take place next week: Saturday and Sunday, Sep. 23-24, at Nexxt Level Sports in Voorhees, N.J.
Each day will begin at 9am and feature 12 sets of games running until 8pm. As always, all games will be Pennsylvania vs. New Jersey/Delaware opponents.
Admission for each day will be $5.
Here are the full list of teams scheduled to participate in the event:
Pennsylvania Teams
Abington, Archbishop Wood, Bensalem, Bethlehem Catholic, Bishop Shanahan, Bonner-Prendergast, Cardinal O'Hara, Central Bucks West, Constitution, Council Rock North, Downingtown East, Downingtown West, Friends' Central, Girard College, Math Civics & Sciences, Neumann-Goretti, Octorara, Pennsbury, Phelps School, Sankofa Freedom, Shipley School, State College, St. Joseph's Prep, William Tennent
New Jersey/Delaware Teams
Bishop Eustace, Camden, Camden Catholic, Cherokee, Cherry Hill East, Eastern, Ewing, Gill St. Bernard, Middle Township, Mount Pleasant (Del.), Paul VI, Salesianum (Del.), Smyrna (Del.), St. Benedict’s, St. Joe's-Hammonton, St. John Vianney, Timber Creek, Washington Twp., Wildwood Catholic, Williamstown, Winslow Twp., Woodbury
The full schedule; all games will be played at Nexxt Level Sports (333 Preston Ave., Voorhees, N.J.):
~~~
Sat., Sep. 23
9:00 AM
Court 1: Pennsbury vs. Cherry Hill East
Court 2: Bensalem vs. St. John Vianney
9:55 AM
Court 1: Bethlehem Catholic vs. St. Benedict’s
Court 2: Abington vs. Camden
10:50 AM
Court 1: Pennsbury vs. St. John Vianney
Court 2: Bensalem vs. Cherry Hill East
11:45 AM
Court 1: Abington vs. St. Benedict’s
Court 2: Bethlehem Catholic vs. Camden
12:40 PM
Court 1: Bishop Shanahan vs. Winslow Twp.
Court 2: Math, Civics & Sciences vs. Salesianum
1:35 PM
Court 1: Girard College vs. Gill St. Bernard's
Court 2: Bonner-Prendie vs. Wildwood Catholic
2:30 PM
Court 1: Bishop Shanahan vs. Salesianum
Court 2: Math, Civics & Sciences vs. Winslow Twp.
3:25 PM
Court 1: Bonner-Prendie vs. Gill St. Bernard's
Court 2: Girard College vs. Wildwood Catholic
4:20 PM
Court 1: Octorara vs. Cherokee
Court 2: C.B. West vs. Williamstown
5:15 PM
Court 1: Sankofa Freedom vs. Timber Creek
Court 2: Downingtown West vs. Eastern
6:10 PM
Court 1: C.B. West vs. Cherokee
Court 2: Octorara vs. Williamstown
7:05 PM
Court 1: Sankofa Freedom vs. Eastern
Court 2: Downingtown West vs. Timber Creek
~~~
Sunday, Sep. 24
9:00 AM
Court 1: D'Town East vs. Washington Twp.
Court 2: CR North vs. Seneca
9:55 AM
Court 1: Archbishop Wood vs. Bishop Eustace
Court 2: St. Joe's Prep vs. Camden
10:50 AM
Court 1: D'Town East vs. Seneca
Court 2: CR North vs. Washington Twp.
11:45 AM
Court 1: Archbishop Wood vs. Camden
Court 2: St. Joe's Prep vs. Bishop Eustace
12:40 PM
Court 1: Shipley School vs. Camden Catholic
Court 2: State College vs. Smyrna (Del.)
1:35 PM
Court 1: Phelps School vs. St. Joe's-Hammonton
Court 2: Neumann-Goretti vs. Mount Pleasant (Del.)
2:30 PM
Court 1: Shipley School vs. Smyrna (Del.)
Court 2: State College vs. Camden Catholic
3:25 PM
Court 1: Phelps School vs. Mount Pleasant (Del.)
Court 2: Neumann-Goretti vs. St. Joe's-Hammonton
4:20 PM
Court 1: Constitution vs. Middle Township
Court 2: Cardinal O'Hara vs. Ewing
5:15 PM
Court 1: Friends' Central vs. Paul VI
Court 2: Cheltenham vs. Woodbury
6:10 PM
Court 1: Constitution vs. Ewing
Court 2: Cardinal O'Hara vs. Middle Township
7:05 PM
Court 1: Friends' Central vs. Woodbury
Court 2: Cheltenham vs. Paul VI
Tag(s): Home Old HS Josh Verlin Archbishop Wood Bonner-Prendergast Cardinal O'Hara Neumann-Goretti St. Joe's Prep Octorara Ches-Mont National (B) Bishop Shanahan Downingtown East Downingtown West Friends' Central Shipley School Public League A (B) Constitution Math, Civics & Sci. Sankofa Central Bucks West SOL Patriot (B) Abington Bensalem Council Rock N. William Tennent Phelps School Bethlehem Catholic Girard