Daron Russell (above) and Imhotep Charter are one of 16 teams in this year's JTBL. (Photo: Josh Verlin/CoBL)
Josh Verlin (@jmverlin)
--
The league formerly known as the Northeast Basketball League (NEBL) is under management this season, and has a new name: the JTBL, named after the area's longtime PA state representative, John Taylor.
Sixteen area high school programs will be taking part in the league, which runs for 10 weeks from May 3 until the championship game on July 5, with all action taking place on Tuesday and Thursday evenings at the Mayfair Rec Center (2990 St.Vincent St. Phila. PA 19149)
The participating teams (all teams from Pa. unless otherwise noted): Abington, Archbishop Wood, Bishop McDevitt, Central Bucks East, Central Bucks West, Cherokee (N.J.) Cristo Rey, Council Rock, Father Judge, George Washington, Harry S. Truman, Holy Ghost Prep, Imhotep Charter, Math Civics & Sciences, Neumann-Goretti, Pennsbury
They’ll be split up into two Divisions:
Blue Division: Abington, C.B. East, Cristo Rey, Council Rock, Father Judge, Holy Ghost, Math Civics & Sciences, Neumann-Goretti
Gold Division: Archbishop Wood, Bishop McDevitt, C.B. West, Cherokee, George Washington, Harry S. Truman, Imhotep Charter, Pennsbury
Each team will play the rest of its division one time and one inter-division game; the top four teams in each division qualify for the league's playoffs, which begin June 28.
All of CoBL's JTBL coverage can be found here.
The full schedule:
~~~
Tuesday, May 3
7 PM
Court 1: Neumann-Goretti vs. Cristo Rey
Court 2: Abington vs. Holy Ghost
8 PM
Court 1: Judge vs. C.B. East
Court 2: MCS vs. Council Rock
Thursday, May 5
7 PM
Court 1: Imhotep vs. McDevitt|
Court 2: Cherokee vs. Washington
8 PM
Court 1: Wood vs. Truman
Court 2: Pennsbury vs. C.B. West
Tuesday, May 10
7 PM
Court 1: MCS vs. Holy Ghost
Court 2: Abington vs. Council Rock
8 PM
Court 1: Judge vs. Cristo Rey
Court 2: Neumann-Goretti vs. C.B. East
Thursday, May 12
7 PM
Court 1: Cherokee vs. McDevitt
Court 2: Pennsbury vs. Truman
8 PM
Court 1: Imhotep vs. Washington
Court 2: Wood vs. C.B. West
Tuesday, May 17
7 PM
Court 1: C.B. East vs. MCS
Court 2: Abington vs. Cristo Rey
8 PM
Court 1: Judge vs. Council Rock
Court 2: Neumann-Goretti vs. Holy Ghost
Thursday, May 19
7 PM
Court 1: Wood vs. McDevitt
Court 2: Pennsbury vs. Washington
8 PM
Court 1: C.B. West vs. Cherokee
Court 2: Imhotep vs. Truman
Tuesday, May 24
7 PM
Court 1: Council Rock vs. Holy Ghost
Court 2: Abington vs. C.B. East
8 PM
Court 1: MCS vs. Cristo Rey
Court 2: Neumann-Goretti vs. Judge
Thursday, May 26
7 PM
Court 1: Pennsbury vs. McDevitt
Court 2: Imhotep vs. Cherokee
8 PM
Court 1: Wood vs. Washington
Court 2: C.B. West vs. Truman
Tuesday, May 31
7 PM
Court 1: Wood vs. Abington
Court 2: Judge vs. Cherokee
8 PM
Court 1: Neumann-Goretti vs. Imhotep
Court 2: Washington vs. C.B. East
Thursday, June 2
7 PM
Court 1: McDevitt vs. Cristo Rey
Court 2: Holy Ghost vs. Truman
8 PM
Court 1: C.B. West vs. Council Rock
Court 2: MCS vs. Pennsbury
Tuesday, June 7
7 PM
Court 1: Holy Ghost vs. Cristo Rey
Court 2: Neumann-Goretti vs. Abington
8 PM
Court 1: C.B. East vs. Council Rock
Court 2: MCS vs. Judge
Thursday, June 9
7 PM
Court 1: Truman vs. McDevitt
Court 2: Pennsbury vs. Cherokee
8 PM
Court 1: Imhotep vs. Wood
Court 2: Washington vs.C.B. West
Tuesday, June 14
7 PM
Court 1: Abington vs. Judge
Court 2: C.B. East vs. Holy Ghost
8 PM
Court 1: Neumann-Goretti vs. MCS
Court 2: Council Rock vs. Cristo Rey
Thursday, June 16
7 PM
Court 1: Washington vs. Truman
Court 2: Imhotep vs. Pennsbury
8 PM
Court 1: C.B. West vs. McDevitt
Court 2: Wood vs. Cherokee
Tuesday, June 21
7 PM
Court 1: Neumann-Goretti vs. Council Rock
Court 2: C.B. East vs. Cristo Rey
8 PM
Court 1: Judge vs. Holy Ghost
Court 2: Abington vs. MCS
Thursday, June 23
7 PM
Court 1: Washington vs. McDevitt
Court 2: Cherokee vs. Truman
8 PM
Court 1: Wood vs. Pennsbury
Court 2: Imhotep vs. C.B. West
Tuesday, June 28
7 PM
Court 1: 1-seed vs. 8-seed
Court 2: 2-seed vs. 7-seed
8 PM
Court 1: 3-seed vs. 6-seed
Court 2: 4-seed vs. 5-seed
Thursday, June 30
7 PM
Court 1: Semi-Final
8 PM
Court 2: Semi-Final
Tuesday, July 5
7:30 PM
Court 1: Championship
Tag(s): Home Imhotep Math, Civics & Sci. George Washington Archbishop Wood Bishop McDevitt Father Judge Neumann-Goretti Central Bucks West Central Bucks East Abington Council Rock S. Harry Truman Pennsbury Holy Ghost Prep