Josh Verlin (@jmverlin)
--
Though the 2014-15 high school season ended less than two months ago, coaches and players around the region are already thinking ahead to next year.
One of the top spring/summer high school leagues each year takes place at the Mayfair Rec Center (2990 Saint Vincent Street) in Northeast Philadelphia, when the Northeast Basketball League (NEBL) holds play three nights per week.
This year, 20 different high school programs will participate, with teams coming from both Pennsylvania and New Jersey. Defending PIAA Class AAA state champions Neumann-Goretti and AA title winners Conwell-Egan will be participating yet again, as is defending Public League champion Imhotep Charter; South Jersey Group 4 champions Cherry Hill East will make the trip over the bridge.
Each team plays one game each week (eight games total), and the top eight qualify for the league's playoffs at the culmination of the regular season.
Here's a look at the 2014-15 NEBL; full schedule, standings and leading scorers will be kept at our 2015 NEBL homepage.
~~~
Participating Teams: Archbishop Wood (Pa.), Bensalem (Pa.), Bishop Shanahan (Pa.), Central Bucks East (Pa.), Central Bucks West (Pa.), Cherokee (N.J.), Cherry Hill East (N.J.), Conwell-Egan (Pa.), Council Rock North (Pa.), Father Judge (Pa.), Holy Ghost Prep (Pa.), Imhotep Charter (Pa.), Lincoln (Pa.), Neshaminy (Pa.), New Foundations Charter (Pa.), Neumann-Goretti (Pa.), Paul VI (N.J.), Pennsbury (Pa.), Harry S. Truman (Pa.), West Catholic (Pa.)
Tuesday, May 5
Court 1 (7:00 PM): CR North vs. CB West
Court 2 (7:00 PM): West Catholic vs. Pennsbury
Court 1 (8:00 PM): Neumann-Goretti vs. Conwell-Egan
Court 2 (8:00 PM): Neshaminy vs. CB East
Wednesday, May 6
Court 1 (7:00 PM): Bensalem vs. New Foundations
Court 1 (8:00 PM): Paul VI vs. Archbishop Wood
Thursday, May 7
Court 1 (7:00 PM): Imhotep vs. Holy Ghost
Court 2 (7:00 PM): Truman vs. Cherokee
Court 1 (8:00 PM): Lincoln vs. Shanahan
Court 2 (8:00 PM): Judge vs. CH East
Tuesday, May 12
Court 1 (7:00 PM): CR North vs. Shanahan
Court 2 (7:00 PM): CH East vs. CB West
Court 1 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. Imhotep
Court 2 (8:00 PM): West Catholic vs. Lincoln
Wednesday, May 13
Court 1 (7:00 PM): Neshaminy vs. New Foundations
Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. Truman
Thursday, May 14
Court 1 (7:00 PM): Cherokee vs. Judge
Court 2 (7:00 PM): Bensalem vs. CB East
Court 1 (8:00 PM): Pennsbury vs. Neumann-Goretti
Court 2 (8:00 PM): Paul VI vs. Holy Ghost
Tuesday, May 19
Court 1 (7:00 PM): Cherokee vs. Conwell-Egan
Court 2 (7:00 PM): CH East vs. Holy Ghost
Court 1 (8:00 PM): New Foundations vs. Shanahan
Court 2 (8:00 PM): CR North vs. Paul VI
Wednesday, May 20
Court 1 (7:00 PM): Lincoln vs. Truman
Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Archbishop Wood
Thursday, May 21
Court 1 (7:00 PM): West Catholic vs. Neshaminy
Court 2 (7:00 PM): Neumann vs. CB West
Court 1 (8:00 PM): Bensalme vs. CB East
Court 2 (8:00 PM): Pennsbury vs. Judge
Tuesday, May 26
Court 1 (7:00 PM): Paul VI vs. Conwell-Egan
Court 2 (7:00 PM): Lincoln vs. New Foundations
Court 1 (8:00 PM): CH East vs. CR North
Court 2 (8:00 PM): Holy Ghost vs. Bensalem
Wednesday, May 27
Court 1 (7:00 PM): Truman vs. West Catholic
Court 1 (8:00 PM): Shanahan vs. Archbishop Wood
Thursday, May 28
Court 1 (7:00 PM): CB East vs. Judge
Court 2 (7:00 PM): Neshaminy vs. CB West
Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Neumann-Goretti
Court 2 (8:00 PM): Cherokee vs. Pennsbury
Tuesday, June 2
Court 1 (7:00 PM): Pennsbury vs. Imhotep
Court 2 (7:00 PM): Holy Ghost vs. West Catholic
Court 1 (8:00 PM): Cherokee vs. CB East
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. CH East
Wednesday, June 3
Court 1 (7:00 PM): Neumann-Goretti vs. Paul VI
Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. CR North
Thursday, June 4
Court 1 (7:00 PM): Truman vs. Neshaminy
Court 2 (7:00 PM): Shanahan vs. Judge
Court 1 (8:00 PM): CB West vs. New Foundations
Court 2 (8:00 PM): Bensalem vs. Lincoln
Tuesday, June 9
Court 1 (7:00 PM): Conwell-Egan vs. Pennsbury
Court 2 (7:00 PM): Bensalem vs. Cherokee
Court 1 (8:00 PM): New Foundations vs. West Catholic
Court 2 (8:00 PM): CB West vs. Truman
Wednesday, June 10
Court 1 (7:00 PM): CB East vs. Neumann-Goretti
Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. Holy Ghost
Thursday, June 11
Court 1 (7:00 PM): Shanahan vs. CH East
Court 2 (7:00 PM): Judge vs. CR North
Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Paul VI
Court 2 (8:00 PM): Neshaminy vs. Lincoln
Tuesday, June 16
Court 1 (7:00 PM): New Foundations vs. Truman
Court 2 (7:00 PM): West Catholic vs. Imhotep
Court 1 (8:00 PM): CR North vs. Neshaminy
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. CB East
Wednesday, June 17
Court 1 (7:00 PM): Lincoln vs. CB West
Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. CH East
Thursday, June 18
Court 1 (7:00 PM): Paul VI vs. Pennsbury
Court 2 (7:00 PM): Neumann-Goretti vs. CR North
Court 1 (8:00 PM): Judge vs. Holy Ghost
Court 2 (8:00 PM): Shanahan vs. Bensalem
Tuesday, June 23
Court 1 (7:00 PM): Trumann vs. Paul VI
Court 2 (7:00 PM): Imhotep vs. CR North
Court 1 (8:00 PM): Pennsbury vs. New Foundations
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. Neshaminy
Wednesday, June 24
Court 1 (7:00 PM): CH East vs. Lincoln
Court 1 (8:00 PM): CB West vs. Archbishop Wood
Thursday, June 25
Court 1 (7:00 PM): Holy Ghost vs. Cherokee
Court 2 (7:00 PM): Shanahan vs. Neumann-Goretti
Court 1 (8:00 PM): Judge vs. Bensalem
Court 2 (8:00 PM): CB East vs. West Catholic
Tag(s): Home Old HS Catholic League Public League Josh Verlin Suburban One