skip navigation
Screen shot 2015 04 03 at 2.35.51 pm

Northeast Basketball League's 2015 schedule released

04/29/2015, 3:00pm EDT
By Josh Verlin

Josh Verlin (@jmverlin)
--

Though the 2014-15 high school season ended less than two months ago, coaches and players around the region are already thinking ahead to next year.

One of the top spring/summer high school leagues each year takes place at the Mayfair Rec Center (2990 Saint Vincent Street) in Northeast Philadelphia, when the Northeast Basketball League (NEBL) holds play three nights per week.

This year, 20 different high school programs will participate, with teams coming from both Pennsylvania and New Jersey. Defending PIAA Class AAA state champions Neumann-Goretti and AA title winners Conwell-Egan will be participating yet again, as is defending Public League champion Imhotep Charter; South Jersey Group 4 champions Cherry Hill East will make the trip over the bridge.

Each team plays one game each week (eight games total), and the top eight qualify for the league's playoffs at the culmination of the regular season. 

Here's a look at the 2014-15 NEBL; full schedule, standings and leading scorers will be kept at our 2015 NEBL homepage.

~~~

Participating Teams: Archbishop Wood (Pa.), Bensalem (Pa.), Bishop Shanahan (Pa.), Central Bucks East (Pa.), Central Bucks West (Pa.), Cherokee (N.J.), Cherry Hill East (N.J.), Conwell-Egan (Pa.), Council Rock North (Pa.), Father Judge (Pa.), Holy Ghost Prep (Pa.), Imhotep Charter (Pa.), Lincoln (Pa.), Neshaminy (Pa.), New Foundations Charter (Pa.), Neumann-Goretti (Pa.), Paul VI (N.J.), Pennsbury (Pa.), Harry S. Truman (Pa.), West Catholic (Pa.)

Tuesday, May 5
Court 1 (7:00 PM): CR North vs. CB West
Court 2 (7:00 PM): West Catholic vs. Pennsbury

Court 1 (8:00 PM): Neumann-Goretti vs. Conwell-Egan
Court 2 (8:00 PM): Neshaminy vs. CB East

Wednesday, May 6
Court 1 (7:00 PM): Bensalem vs. New Foundations

Court 1 (8:00 PM): Paul VI vs. Archbishop Wood

Thursday, May 7
Court 1 (7:00 PM): Imhotep vs. Holy Ghost
Court 2 (7:00 PM): Truman vs. Cherokee

Court 1 (8:00 PM): Lincoln vs. Shanahan
Court 2 (8:00 PM): Judge vs. CH East

Tuesday, May 12
Court 1 (7:00 PM): CR North vs. Shanahan
Court 2 (7:00 PM): CH East vs. CB West

Court 1 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. Imhotep
Court 2 (8:00 PM): West Catholic vs. Lincoln

Wednesday, May 13
Court 1 (7:00 PM): Neshaminy vs. New Foundations

Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. Truman

Thursday, May 14
Court 1 (7:00 PM): Cherokee vs. Judge
Court 2 (7:00 PM): Bensalem vs. CB East

Court 1 (8:00 PM): Pennsbury vs. Neumann-Goretti
Court 2 (8:00 PM): Paul VI vs. Holy Ghost

Tuesday, May 19
Court 1 (7:00 PM): Cherokee vs. Conwell-Egan
Court 2 (7:00 PM): CH East vs. Holy Ghost

Court 1 (8:00 PM): New Foundations vs. Shanahan
Court 2 (8:00 PM): CR North vs. Paul VI

Wednesday, May 20
Court 1 (7:00 PM): Lincoln vs. Truman

Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Archbishop Wood

Thursday, May 21
Court 1 (7:00 PM): West Catholic vs. Neshaminy
Court 2 (7:00 PM): Neumann vs. CB West

Court 1 (8:00 PM): Bensalme vs. CB East
Court 2 (8:00 PM): Pennsbury vs. Judge

Tuesday, May 26
Court 1 (7:00 PM): Paul VI vs. Conwell-Egan
Court 2 (7:00 PM): Lincoln vs. New Foundations

Court 1 (8:00 PM): CH East vs. CR North
Court 2 (8:00 PM): Holy Ghost vs. Bensalem

Wednesday, May 27
Court 1 (7:00 PM): Truman vs. West Catholic

Court 1 (8:00 PM): Shanahan vs. Archbishop Wood

Thursday, May 28
Court 1 (7:00 PM): CB East vs. Judge
Court 2 (7:00 PM): Neshaminy vs. CB West

Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Neumann-Goretti
Court 2 (8:00 PM): Cherokee vs. Pennsbury

Tuesday, June 2
Court 1 (7:00 PM): Pennsbury vs. Imhotep
Court 2 (7:00 PM): Holy Ghost vs. West Catholic

Court 1 (8:00 PM): Cherokee vs. CB East
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. CH East

Wednesday, June 3
Court 1 (7:00 PM): Neumann-Goretti vs. Paul VI

Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. CR North

Thursday, June 4
Court 1 (7:00 PM): Truman vs. Neshaminy
Court 2 (7:00 PM): Shanahan vs. Judge

Court 1 (8:00 PM): CB West vs. New Foundations
Court 2 (8:00 PM): Bensalem vs. Lincoln

Tuesday, June 9
Court 1 (7:00 PM): Conwell-Egan vs. Pennsbury
Court 2 (7:00 PM): Bensalem vs. Cherokee

Court 1 (8:00 PM): New Foundations vs. West Catholic
Court 2 (8:00 PM): CB West vs. Truman

Wednesday, June 10
Court 1 (7:00 PM): CB East vs. Neumann-Goretti

Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. Holy Ghost

Thursday, June 11
Court 1 (7:00 PM): Shanahan vs. CH East
Court 2 (7:00 PM): Judge vs. CR North

Court 1 (8:00 PM): Imhotep vs. Paul VI
Court 2 (8:00 PM): Neshaminy vs. Lincoln

Tuesday, June 16
Court 1 (7:00 PM): New Foundations vs. Truman
Court 2 (7:00 PM): West Catholic vs. Imhotep

Court 1 (8:00 PM): CR North vs. Neshaminy
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. CB East

Wednesday, June 17
Court 1 (7:00 PM): Lincoln vs. CB West

Court 1 (8:00 PM): Archbishop Wood vs. CH East

Thursday, June 18
Court 1 (7:00 PM): Paul VI vs. Pennsbury
Court 2 (7:00 PM): Neumann-Goretti vs. CR North

Court 1 (8:00 PM): Judge vs. Holy Ghost
Court 2 (8:00 PM): Shanahan vs. Bensalem

Tuesday, June 23
Court 1 (7:00 PM): Trumann vs. Paul VI
Court 2 (7:00 PM): Imhotep vs. CR North

Court 1 (8:00 PM): Pennsbury vs. New Foundations
Court 2 (8:00 PM): Conwell-Egan vs. Neshaminy

Wednesday, June 24
Court 1 (7:00 PM): CH East vs. Lincoln

Court 1 (8:00 PM): CB West vs. Archbishop Wood

Thursday, June 25
Court 1 (7:00 PM): Holy Ghost vs. Cherokee
Court 2 (7:00 PM): Shanahan vs. Neumann-Goretti

Court 1 (8:00 PM): Judge vs. Bensalem
Court 2 (8:00 PM): CB East vs. West Catholic


Recruiting News:

Tag(s): Home  Old HS  Catholic League  Public League  Josh Verlin  Suburban One