skip navigation

2023 CoBL Fall Girls' Classic Schedule (Oct. 7-8)

10/06/2023, 2:15am EDT
By CoBL Staff

CoBL Staff (@hooplove215)

After a terrific debut last season, the CoBL Fall Classic presented by Spring-Ford Girls Basketball is BACK … and bigger — much, much bigger.

The girls high school team event will take place Saturday (9 a.m. to 6:10 p.m.) and Sunday (9 a.m. to 4:20 p.m.) at Spring-Ford High School with three courts running for most of both days. Last year, just under 30 teams participated in the inaugural event and that number is up over 50 this weekend. 


Spring-Ford's Anna Azzara competes at the CoBL Fall Classic last year. (Photo: Josh Verlin/CoBL File)

Players from some of the top programs in the area and a few powers from the center of the state and New Jersey and Delaware are on the schedule. That includes some talent from Westtown and its long list of high-major recruits, reigning state champions Archbishop Wood, Archbishop Carroll and Lansdale Catholic, District 1 champion Perkiomen Valley and Public League champion Audenried.

They’ll play under the watchful eye of college coaches, local scouts and the CoBL staff as well as friends and family. And for those who can't make it, we're streaming on BeTheBeast.

College coaches who wish to purchase the LiveStream (including roster/player information) for the event should CLICK HERE. Parents and fans who want to purchase the livestream should CLICK HERE. Admission will be $10 for adults and free for children under 14 years old. 

Players from the following teams and programs will be participating: Abington, Archbishop Carroll, Archbishop Ryan, Archbishop Wood, Audenried Charter, Bensalem, Bishop Shanahan, Cardinal O’Hara, Central Bucks South, Cherry Hill West, Conestoga, Council Rock North, Council Rock South, Downingtown East, Downingtown West, Emmaus, Friends’ Central, Germantown Academy, Gloucester Catholic (N.J.), Great Valley, Harriton, Hazleton, Imhotep Charter, Lancaster Catholic, Lansdale Catholic, Lehigh Valley Fever, Neshaminy, North Penn, Notre Dame, Pennsbury, Perkiomen Valley, Phoenixville, Reading, Sanford School (Del.), Scranton, Shipley, Souderton, Shipley School, Spring-Ford, Springfield (Delco.), St. Elizabeth’s (Del.), Trenton Catholic (N.J.), Upper Dublin, Upper Moreland, West Catholic, West Chester East, Westtown, Wildwood Catholic (N.J.), York

The weekend’s full schedule:

Saturday, October 7 

9:00 AM
Court 1: Archbishop Carroll vs. Gloucester Catholic (N.J.)
Court 2: Neshaminy vs. Bishop Shanahan
Court 3: Reading vs. Abington

9:55 AM
Court 1: Upper Dublin vs. West Chester East
Court 2: Notre Dame vs. St. Elizabeth’s (Del.)
Court 3: Great Valley vs. Bensalem Rebels

10:50 AM
Court 1: Archbishop Carroll vs. Neshaminy
Court 2: Gloucester Catholic (N.J.) vs. Reading
Court 3: Abington vs. Bishop Shanahan

11:45 AM
Court 1: West Chester East vs. St. Elizabeth’s (Del.)
Court 2: Notre Dame vs. Bensalem Rebels
Court 3: Upper Dublin vs. Great Valley

12:40 PM
Court 1: Westtown School vs. Spring-Ford (White)
Court 2: Friends’ Central vs. Lancaster Catholic
Court 3: Trenton Catholic (N.J.) vs. Caravel Academy (Del.)

1:35 PM
Court 1: Westtown School vs. Scranton High
Court 2: Sanford School (Del.) vs. Shipley School
Court 3: Lehigh Valley Fever (Red) vs. Central Bucks South

2:30 PM
Court 1: Audenried Charter vs. Lancaster Catholic
Court 2: Friends’ Central vs. Trenton Catholic (N.J.)
Court 3: Spring-Ford (White) vs. Caravel Academy (Del.)

3:25 PM
Court 1: Lehigh Valley Fever (Red) vs. Sanford School (Del.)
Court 2: Audenried Charter vs. Scranton High
Court 3: Central Bucks South vs. Shipley School

4:20 PM
Court 1: West Catholic vs. CH Ballers (N.J.)
Court 2: Wildwood Catholic (N.J.) vs. Lehigh Valley Fever (Blue)
Court 3: Lehigh Valley Fever (Gold) vs. Perkiomen Valley (Black)

5:15 PM
Court 1: CH Ballers (N.J.) vs. Lehigh Valley Fever (Gold)
Court 2: Perkiomen Valley (Black) vs. Lehigh Valley Fever (Blue)

6:10 PM
Court 1: West Catholic vs. Wildwood Catholic (N.J.)

~~~

Sunday, October 8 

9:00 AM
Court 1: Archbishop Wood vs. Pennsbury
Court 2: Conwell-Egan vs. Emmaus
Court 3: North Penn vs. Downingtown East

9:55 AM
Court 1: Harriton vs. Cardinal O’Hara
Court 2: Archbishop Ryan vs. Springfield (Delco.)
Court 3: Imhotep vs. Souderton

10:50 AM
Court 1: Archbishop Wood vs. North Penn
Court 2: Pennsbury vs. Emmaus
Court 3: Conwell-Egan vs. Downingtown East

11:45 AM
Court 1: Harriton vs. Archbishop Ryan
Court 2: Cardinal O’Hara vs. Souderton
Court 3: Imhotep Charter vs. Springfield (Delco.)

12:40 PM
Court 1: Archbishop Wood vs. Conestoga
Court 2: Perkiomen Valley vs. Lansdale Catholic
Court 3: Neshaminy vs. Germantown Academy

1:35 PM
Court 1: Council Rock South vs. Hazleton
Court 2: Council Rock North vs. Spring-Ford (Black)
Court 3: York High vs. Upper Moreland

2:30 PM
Court 1: Conestoga vs. Lansdale Catholic
Court 2: Archbishop Wood vs. Germantown Academy
Court 3: Phoenixville vs. Downingtown West

3:25 PM
Court 1: Hazleton vs. Council Rock North
Court 2: Perkiomen Valley vs. Neshaminy
Court 3: York High vs. Council Rock South

4:20 PM
Court 1: Spring-Ford (Black) vs. Phoenixville
Court 2: Upper Moreland vs. Downingtown West


HS Coverage:

Small-College News:

Tag(s): Home  Recruiting  Contributors  Owen McCue  High School  Girls HS