skip navigation
Screen shot 2015 04 03 at 2.35.51 pm

MADE Hoops Northeast Preview: Schedule & Preview (Oct. 15-16)

10/13/2022, 2:00pm EDT
By Josh Verlin

Josh Verlin (@jmverlin)
––

The MADE Hoops high school fall tour makes its Northeast stop this weekend, with a multi-day event in Delaware. Sixty programs from the Delaware Valley and some from quite a bit further away will make their way down, as the Chase Fieldhouse — the 76ers’ practice facility and Delaware Blue Coats’ home — will run three courts, with one more court at the Grail Sports Complex on the other side of Wilmington.


Xavier commit Kachi Nzeh (above) and George School are part of a loaded field at the MADE Northest Preview this weekend. (Photo: Josh Verlin/CoBL)

Some of the best teams from the Philadelphia region will be there: Archbishop Wood, Archbishop Ryan, West Catholic, George School, Archbishop Carroll, West Philly, Plymouth-Whitemarsh, Cardinal O’Hara. But many more of the teams are coming from New Jersey, New York or even further away, like SPIRE Institute (Ohio) and Commonwealth Academy (Mass.), both of which are bringing two different teams down to Philly.

Scattered throughout the rosters are some of the top prospects not just in the region, but in the country. Imani Christian, from the western part of Pennsylvania, features sophomore wing forward Alier Maluk, who’s already piling in high-major offers. Patrick School (N.J.) features freshman guard Ike Alonzie and senior Seck Zongo, among many others.

Here is the schedule as of Thursday afternoon; schedule subject to change:

Saturday, October 15

9:00 AM
Fieldhouse 1: Prestige Prep vs. St. Elizabeth (Del.)
Fieldhouse 2: Commonwealth Regional (Mass.) vs. SPIRE Varsity
Fieldhouse 3: Math, Civics & Sciences vs. Executive Education 

10:10 AM
Fieldhouse 1: Archbishop Wood vs. St. Thomas Aquinas
Fieldhouse 2: Rutgers Prep vs. SPIRE Institute
Fieldhouse 3: Trenton Catholic vs. Tenley Tigers
Grail Sports: Olympus Prep vs. Plymouth-Whitemarsh

11:20 AM
Fieldhouse 1: Prestige Prep vs. Bethel
Fieldhouse 2: Immaculate Con. vs. Archbishop Wood
Fieldhouse 3: Union Catholic vs. Plymouth-Whitemarsh
Grail Sports: Bensalem vs. TPLS (Va.)

12:30 PM
Fieldhouse 1: Teaneck (N.J.) vs. Imani Christian
Fieldhouse 2: Bergen Catholic vs. SPIRE Institute
Fieldhouse 3: Patrick School (N.J.) vs. Executive Education
Grail Sports: League Bound (N.J.) vs. Trenton Catholic (N.J.)

1:40 PM
Fieldhouse 1: Immaculate Conception (N.J.) vs. West Catholic
Fieldhouse 2: Elizabeth (N.J.) vs. West Philly
Fieldhouse 3: Math, Civics & Sciences vs. Union Catholic
Grail Sports: St. Elizabeth (Del.) vs. Bethel

2:50 PM
Fieldhouse 1: Archbishop Carroll vs. Teaneck (N.J.)
Fieldhouse 2: St. Thomas Aquinas vs. Reading
Fieldhouse 3: Bishop Walsh (Md.) vs. Patrick School (N.J.)
Grail Sports: Tenley Tigers vs. Coventry

4:05 PM
Fieldhouse 1: West Catholic vs. Bishop Walsh
Fieldhouse 2: Imani Christian vs. Bergen Catholic (N.J.)
Fieldhouse 3: Commonwealth National (Mass.) vs. St. Rose (N.J.)
Grail Sports: Olympus Prep (N.J.) vs. Bensalem

5:20 PM
Fieldhouse 1: South Shore (N.Y.) vs. Archbishop Carroll
Fieldhouse 2: Linden vs. Coventry
Fieldhouse 3: Elizabeth (N.J.) vs. Eagle Academy
Grail Sports: Commonwealth Regional (Mass.) vs. Pioneer Academy

6:30 PM
Fieldhouse 1: Reading vs. South Shore (N.Y.)
Fieldhouse 2: St. Rose (N.J.) vs. National Christian (Md.)
Fieldhouse 3: Fels vs. TPLS (Va.)
Grail Sports: Pioneer Academy vs. SPIRE Varsity (Ohio)

7:45 PM
Fieldhouse 1: West Philly vs. Eagle Academy
Fieldhouse 2:Commonwealth Nat'l (Mass.) vs. National Christian (Md.)
Fieldhouse 3: Fels vs. Linden (N.J.)

~~~
Sunday, October 16
9:00 AM
Fieldhouse 1: Friends’ Select vs. TPLS (Va.)
Fieldhouse 2: Father Judge vs. Caravel Academy (Del.)
Fieldhouse 3: Coatesville vs. Cardinal O’Hara
Grail Sports: Tri-State Prep vs. Commonwealth National (Mass.)

10:10 AM
Fieldhouse 1: Archbishop Ryan vs. Imani Christian
Fieldhouse 2: Christ the King (N.Y.) vs. George School
Fieldhouse 3: TPLS (Va.) vs. St. Elizabeth (Del.)
Grail Sports: Bethlehem Catholic vs. Quality Academy

11:20 AM
Fieldhouse 1: East Stroudsburg N. vs. Boyertown
Fieldhouse 2: SPIRE (Ohio) vs. Shining Stars
Fieldhouse 3: DePaul (N.J.) vs. Father Judge
Grail Sports: Tri-State Prep vs. James M. Bennett

12:30 PM
Fieldhouse 1: Archbishop Ryan vs. George School
Fieldhouse 2: St. Frances (Md.) vs. Christ the King (N.Y.)
Fieldhouse 3: Imani Christian vs. Cardinal O’Hara
Grail Sports: Bethlehem Catholic vs. Pennington School (N.J.)

1:45 PM
Fieldhouse 1: Boyerstown vs. Kiski Prep
Fieldhouse 2: James M. Bennett vs. Coatesville
Fieldhouse 3: Commonwealth Academy (Mass.) vs. Shining Stars
Grail Sports: Friends’ Select vs. St. Elizabeth (Del.)

3:00 PM
Fieldhouse 1: Quality Academy vs. Pennington School (N.J.)
Fieldhouse 2: George School vs. St. Frances (Md.)
Fieldhouse 3: East Stroudsburg N. vs. Kiski Prep
Grail Sports: Caravel Academy (Del.) vs. DePaul (N.J.)


Tag(s): Home  Contributors  Josh Verlin  High School  Boys HS  Catholic League (B)  Archbishop Carroll  Archbishop Ryan  Archbishop Wood   Cardinal O'Hara  Friends' Schools (B)  George School  Public League (B)  Public League A (B)  West Philadelphia  SOL Liberty (B)  Plymouth Whitemarsh