skip navigation
Screen shot 2015 04 03 at 2.35.51 pm

CoBL College Exposure Camp Early Player List (Oct. 9)

10/02/2022, 2:45am EDT
By CoBL Staff

CoBL Staff (@hooplove215)
__


Conestoga junior Brendan Styer, in action at CoBL's Exposure Camp last August is one of those signed up for the Oct. 9 CoBL Exposure Camp. (Photo: Mark Jordan/CoBL)

The first and only CoBL Boys College Exposure Camp of the fall is coming up Oct. 9 from 10 a.m.-6 p.m. at Exeter Twp. High School.

Below can be found a list of players slated to participate. Several Division II and III colleges have already confirmed their attendance as well. The camp is currently sold out, but we are taking names for a waiting list; the link to join the waiting list can be found here.

Cost of the camp is $125 and includes a Point3 jersey, approx. 90 minutes of instructive group stations then a team practice and three games under the direction of a current NCAA college coach, with PIAA referees working the games.

We expect more than 40 Division II, Division III + junior colleges to be in attendance; here are the colleges who've already told us they'll be there:

D-II: Chestnut Hill, Goldey-Beacom, Holy Family, Jefferson, Lincoln, Seton Hill, West Chester, Wilmington

D-III: Albright, Alvernia, Arcadia, Bryn Athyn, Delaware Valley, DeSales, Dickinson, Eastern, Immaculata, Lycoming, Marymount (Va.), Messiah, Misericordia, Muhlenberg, Neumann, Penn State-Abington, Penn State-Harrisburg, Scranton, Swarthmore, Widener, Wilkes

JUCO: Harcum College

Here's the updated list of registered players as of Thurs., Oct. 6 at 11 PM:

~~~

Confirmed Players

Atler Abobi (2024/Delco Christian)
Brandon Baffone (2023/Salesianum, Del.)
Colby Barnave (2023/Academy New Church)
James Bartchak (2023/La Salle College)
Patrick Bean (2024/Wildwood Catholic, N.J.)
Eli Becker (2023/Palmyra Area)
Alex Best (2024/Upper Moreland)
Evan Bidwell (2023/Council Rock South)
Mason Blazer (2024/Middletown Area)
Jack Blum (2023/Council Rock North)
Michael Brady (2023/SLA-Beeber)
Chris Brennan (2023/Father Judge)
Noah Briggs (2024/SLA-Beeber)
Gorman Bright (2023/Haverford High)
Tavon Britt (2024/Imhotep Charter)
Anthony Brown Jr. (2024/Engineering & Sciences)
Keith Brown Jr. (2024/Life Center, N.J.)
Armani-Avant Brown (2023/Upper Perkiomen)
Joseph Callahan (2023/Bishop Eustace, N.J.)
Samuel Callahan (2024/Pennsbury)
Daniel Carpenter (2023/Upper Perkiomen)
Gabriel Cerulli (2024/Council Rock South)
Christian Cervellero (2023/Cardinal O'Hara)
Cameron Chilson (2023/Methacton)
Jonathan Clark (2023/Upper Moreland)
Daniel Cohen (2024/Pennsbury)
Jaedin Cooley (2024/Cherry Hill West, N.J.)
Emeer Coombs (2024/Neshaminy)
Patrick Corr (2023/Conestoga)
Sean Curley (2023/Neshaminy)
Gavin D'Iorio (2023/Devon Prep)
Hasan Dawson (2023/Frankford)
Isaiah Dawson (2023/William Tennent)
Cole Decker (2023/Archbishop Stepinac, N.Y.)
Dom DeMito (2024/Pope John Paul II)
Cole Denardo (2023/Woodlynde School)
Corey Ellison (2023/Upper Moreland)
Thomas Falls (2024/Octorara)
Xander Faust (2024/Downingtown East)
Sebastian Fermin (2023/Pocono Mt. East)
Connor Fleet (2024/West Chester Henderson)
Tyler Forscht (2024/Faith Christian)
Sadiq Fountain (2023/Penn Wood)
August Franzen (2023/DuBois Area)
Jackson Gaffney (2023/Radnor)
Josiah Gaines (2024/Delco Christian)
Kevin Gamlin (2024/Penncrest)
Reece Garvin (2024/Exeter Twp.)
Gabe Gonzales (2023/Holy Cross)
Eric Gonzalez (2023/Bensalem)
Carlton Gordy (2024/Chichester)
Daniel Gospodinov (2023/Life Center)
Trey Grube (2023/Manheim Central)
Branden Hemphill (2023/Penncrest)
Alex Hermann (2024/Methacton)
Connor Howard (2023/Saint John Vianney, N.J.)
Morris Ivery (2024/Bristol)
Ernest Jallah (2024/Harry S. Truman)
Ishaan Jha (2023/Downingtown East)
Trevor Keperling (2023/Exeter Twp.).
Ahkir Keys (2023/Chichester)
Zaiyn Keys (2023/Chichester)
Zachary Kirk (2024/Octorara)
Tyler Kocak (2023/Pennsbury)
Avery Kopcha (2024/Mount Calvary Christian)
Niru Krishnan (2023/Conestoga)
Mason Lambert (2023/Octorara)
Matt Lange (2024/Shipley School)
Will Lange (2023/Shipley School)
Denym Leslie (2023/Benjamin Cardozo, N.Y.)
Anthony Lilly (2024/Father Judge)
Jamel Lindsey (2023/Holy Ghost Prep)
William Littles Jr. (2024/Shipley School)
Teddy Mangan (2024/Pennsbury)
Benjamin Manns (2024/Cherry Hill West, N.J.)
George Marion (2023/William Tennent)
Vaughn Martin (2024/Dock Mennonite)
Jackson McCrae (2023/Washington Twp., N.J.)
De'Shaun McFadden (2023/J.P. McCaskey)
Dasani McNeeley (2023/Holy Ghost Prep)
Corey Meade (2024/North Penn)
Trey Medley (2023/Academy New Church)
Chase Mondillo (2024/Pope John Paul II)
Antonio Morris (2024/Bensalem)
Jamaal Morris (2023/Our Savior Lutheran, N.Y.)
Noah Morris (2024/Bensalem)
Nile Mosby (23/Engineering & Sciences)
Malcolm Muhammad (2023/Imhotep)
Dhruv Mukund (2024/Central Bucks East)
Namisse Musonge (2024/Abington Friends)
Aaron Nathan (2024/Harry S. Truman)
Devon Nester (2024/Exeter Twp.)
Waarithi Oseni (2023/Wilkes-Barre Area)
Zamir Parker-Barnes (2024/Frankford)
Hakim Patterson Jr. (2023/Christian Academy)
Noah Payne (2024/Peddie School, N.J.)
Joshua Phillips (2023/Twin Valley)
Cole Pruessner (2023/Delco Christian)
Nyle Ralph-Bayer (2024/West Chester Henderson)
Billy Rayer (2024/Haverford School)
Matthew Robinson (2023/Council Rock South)
Benjamin Rodner-Tims (2023/Bishop Shanahan)
Trey Rogers (2023/Pope John Paul II)
Kevin Saenz (2024/Exeter Twp.)
Yahmir Satterfield (2023 /Imhotep)
Baasil Saunders (2023 /Imhotep)
Idris Savadogo (2024/Bensalem)
Mazen Sayed (2023/Chichester)
Tyler Scarpulla (2023/Devon Prep)
Connor Shanahan (2023/Downingtown East)
Brendan Shannon (2023/Haddon Heights)
Terry Shao (2024/Hill School)
Kyle Shawaluk (2024/Perkiomen Valley)
Ernest Shelton (2023/Father Judge)
Bruce Smith (2023/Neumann-Goretti)
K’Mari Smith (2024/West Chester Henderson)
Timmy Smith (2023/La Salle College HS)
Chris Stanford (2023/Sanford School, Del.)
Brendan Styer (2024/Conestoga)
Joey Suarez (2023/Downingtown West)
Connor Taddei (2024/Pennsbury)
Rayan Tahir (2024/Central Bucks East)
Muhammad Tayeh (2023/Quest to Learn)
Brooklyn Thomas (2023/Octorara)
Jayden Thompson (2023/Penn Wood)
Charlie Thornton (2023/Radnor)
Nathan Townsend (2024/Neshaminy)
Colin Treude (2024/Springfield-Delco)
Kevin Twiford (2023/Wilson West Lawn)
Jahiere Walker (2024/Wildwood Catholic)
Tommy Walsh (2024/Jenkintown)
David Weaver (2023/Lancaster Mennonite)
Jack Wineburg (2023/Bensalem)
Jackson Wisniowski (2024/Central Bucks West)
Raymond Wolson (2024/Penncrest)
Salot Young (2023/Olney)


HS Coverage:

Tag(s): Home  Recruiting  Recruiting HQ  College  Division II  Division III  High School  Boys HS