skip navigation
Screen shot 2015 04 03 at 2.35.51 pm

2019 Delco Shootout Schedule (Oct. 27-28)

10/24/2019, 1:15pm EDT
By Josh Verlin

Josh Verlin (@jmverlin)
--

(Editor's Note: CoBL is "back." While the site won't be the same content machine that it was in its heyday, I've put the site back online and will be posting stories semi-frequently during the season. To help support CoBL, please subscribe to our Patreon page; it's only $3/month to support local hoops coverage, with a $5/month option for those who'd like to contribute more. With enough subscriptions, we'll start paying other writers to contribute once again.)

~~~


West Chester East senior Andrew Carr (above) committed to Delaware over this offseason. (Photo: Josh Verlin/CoBL)

The 2019 edition of the fall Delco Hoops Shootout takes place this weekend, with about four dozen area teams coming to Penncrest High School and Aston Community Center over the course of the weekend.

Penncrest hosts the majority of the action, including the weekend’s biggest teams –– such as Methacton, featuring Colgate commit Jeffrey Woodward in the middle, and West Chester East, featuring senior wing Andrew Carr, a Delaware commit; plus District 1 programs like Pennridge, Garnet Valley, Wissahickon, Downingtown East, Lower Merion, and more. Aston Community Cener hosts smaller schools on Saturday, including Faith Christian, Marple Newtown, String Theory, and Delco Christian; on Sunday, it hosts mostly junior varsity squads.

Here’s the full schedule for the weekend:

Saturday, October 26 –– Penncrest High School
8:00am
Main 1: Pennridge vs. West Chester East
Main 2: Penn Wood vs. Garnet Valley
Aux: CB West vs. O’Hara

8:55am
Main 1: Neshaminy vs. Great Valley
Main 2: CR South vs. Wissahickon
Aux: Quakertown vs. Boyertown

9:50am
Main 1: O’Hara vs. West Chester East
Main 2: CB West vs. Garnet Valley
Aux: Pennridge vs. Penn Wood

10:45am
Main 1: Neshaminy vs. Boyertown
Main 2: Quakertown vs. Wissahickon
Aux: CRock South vs. Great Valley

11:40am
Main 1: Pennridge vs. O’Hara

Main 2: CB West vs. Penn Wood
Aux: Garnet Valley vs. West Chester East

12:35pm
Main 1: Quakertown vs. Great Valley
Main 2: CRock South vs. Boyertown
Aux: Neshaminy vs. Wissahickson

1:30pm
Main 1: D.East vs. Souderton

Main 2: OJ Roberts vs. Octorara
Aux: Penncrest vs. Devon Prep

2:25pm
Main 1: Lincoln vs. Conestoga

Main 2: Unionville vs. Constitution
Aux: Methacton vs. Montgomery

3:20pm
Main 1: Penncrest vs. Souderton

Main 2: OJ Roberts vs. Devon Prep
Aux: D.East vs. Octorara

4:15pm
Main 1: Lincoln vs. Methacton

Main 2: Unionville vs. Montgomery
Aux: Constitution vs. Conestoga

5:10pm
Main 1: Penncrest vs. Octorara
Main 2: D.East vs. Devon Prep
Aux: OJ Roberts vs. Souderton

6:05pm
Main 1: Lincoln vs. Montgomery
Main 2: Methacton vs. Constitution
Aux: Unionville vs. Conestoga

Saturday, October 26 –– Aston Community Center
8:00am
Court A: Marple Newtown vs. Dock Mennonite

Court B: Collegium Charter vs. TCA

8:55am
Court A: Marple Newtown vs. Upper Moreland
Court B: Bishop Shanahan vs. Delco Christian

9:50am
Court A: String Theory vs. Collegium Charter
Court B: Dock Mennonite vs. TCA

10:45am
Court A: Marple Newtown vs. Delco Christian
Court B: Bishop Shanahan vs. Upper Moreland

11:40am
Court A: String Theory vs. TCA
Court B: Dock Mennonite vs. Collegium Charter

12:35pm
Court A: String Theory vs. Bishop Shanahan
Court B: Delco Christian vs. Upper Moreland

1:30pm
Court A: Sun Valley vs. Strath Haven
Court B: Faith Christian vs. Ewing

2:25pm
Court A: Chester Charter vs. Springfield Delco

Court B: Phil-Mont Christian vs. Abington Friends

3:20pm
Court A: Sun Valley vs. Ewing
Court B: Strath Haven vs. Faith Christian

4:15pm
Court A: Chester Charter vs. Abington Friends
Court B: Phil-Mont Christian vs. Springfield Delco

5:10pm
Court A: Sun Valley vs. Faith Christian
Court B: Strath Haven vs. Ewing

6:05pm
Court A: Chester Charter vs. Phil-Mont Christian
Court B: Abington Friends vs. Springfield Delco

~~~

Sunday, October 27 –– Penncrest High School
8:00am
Main 1: Lower Merion vs. CB East
Main 2: DWest vs. Cherokee
Aux: Ridley vs. Constitution

8:55am
Main 1: CB South vs. Boys Latin
Main 2: Upper Dublin vs. Lansdale Catholic
Aux: Bensalem vs. Phoenixville

9:50am
Main 1: DWest vs. Constitution
Main 2: Ridley vs. CB East
Aux: Lower Merion vs. Cherokee

10:45am
Main 1: Bensalem vs. Lansdale Catholic
Main 2: CB South vs. Phoenixville
Aux: Upper Dublin vs. Boys Latin

11:40am
Main 1: Lower Merion vs. Constitution
Main 2: Ridley vs. Cherokee
Aux: DWest vs. CB East

12:35pm
Main 1: Bensalem vs. Boys Latin
Main 2: Upper Dublin vs. Phoenixville
Aux: CB South vs. Lansdale Catholic

~~~

Sunday, October 27 –– Aston Community Center
8:00am
Court A: GV Jags vs. Stoga White
Court B: LM White vs. Plumstead Christian

8:55am
Court A: New Hope vs. Conestoga Black
Court B: LM White vs. Springfield Montco

9:50am
Court A: GV Jags vs. Plumstead Christian
Court B: DWest Blue vs. Stoga White

10:45am
Court A: New Hope vs. LM White
Court B: Conestoga Black vs. Springfield Montco

11:40am
Court A: GV Jags vs. DWest Blue
Court B: Plumstead Christian vs. Stoga White

12:35pm
Court A: New Hope vs. Springfield Montco
Court B: DWest Blue vs. Conestoga Black


D1 Coverage:

HS Coverage:

Small-College News:

Tag(s): Home  High School  Staff  Josh Verlin  Rich's Page