Collin MacAdams (above) and Central Bucks West are one of four dozen teams at the Delco Hoops Showdown this weekend. (Photo: Josh Verlin/CoBL)
Josh Verlin (@jmverlin)
--
Penncrest High School plays host to the Delco Hoops Showcase this weekend, with 48 teams taking part over the course over two days at the Media, Pa. school.
The field is heavily District 1, but there’s a few schools from the Catholic League and Philadelphia Public Leagues, as well as one visitor from across the bridge in South Jersey. Each team will play three games in alternating sets.
The full list of participants (all schools from Pa. unless otherwise noted): Abington Friends, Avon Grove, Bishop Shanahan, Bonner-Prendergast, Cardinal O’Hara, Central Bucks East, Central Bucks South, Central Bucks West, Cherry Hill East (N.J.), Chester Charter, Collegium Charter, Conestoga, Constitution, Council Rock North, Council Rock South, Delco Christian, Dock Mennonite, Downingtown East, Faith Christian, Friends’ Central, Garnet Valley, Harry S. Truman, Interboro, Kennett, La Salle, Lower Merion, Marple Newtown, Methacton, Neshaminy, North Penn, Octorara, Penncrest, Pennridge, Phil-Mont Christian, Phoenixville, Radnor, Ridley, Sankofa Freedom, Springfield (Delco.), Strath Haven, String Theory Charter, Sun Valley, The Christian Academy, Unionville, Upper Dublin, West Chester East, William Tennent
Here’s the schedule for the event:
~~~
Saturday, October 28
Penncrest HS
8:00 AM
Court 1: CB East vs. Springfield
Court 2: Phil-Mont vs. WC East
Court 3: Marple Newtown vs. String Theory
8:55 AM
Court 1: La Salle vs. Methacton
Court 2: Conestoga vs. CB West
Court 3: Unionville vs. Neshaminy
9:50 AM
Court 1: CB East vs. Marple Newtown
Court 2: Phil-Mont vs. String Theory
Court 3: WC East vs. Springfield
10:45 AM
Court 1: La Salle vs. Neshaminy
Court 2: Conestoga vs. Unionville
Court 3: Methacton vs. CB West
11:40 AM
Court 1: String Theory vs. Springfield
Court 2: WC East vs. Marple Newtown
Court 3: CB East vs. Phil-Mont
12:35 PM
Court 1: CB West vs. Neshaminy
Court 2: Unionville vs. Methacton
Court 3: La Salle vs. Conestoga
1:30 PM
Court 1: Constitution vs. Penncrest
Court 2: Lower Merion vs. Friends’ Central
Court 3: CR South vs. Bonner-Prendergast
2:25 PM
Court 1: Phoenixville vs. Pennridge
Court 2: Downingtown East vs. CB South
Court 3: Garnet Valley vs. Truman
3:20 PM
Court 1: Constitution vs. Bonner-Prendergast
Court 2: Lower Merion vs. CR South
Court 3: Penncrest vs. Friends’ Central
4:15 PM
Court 1: Pennridge vs. Garnet Valley
Court 2: Downingtown East vs. Truman
Court 3: CB South vs. Phoenixville
5:10 PM
Court 1: Bonner-Prendergast vs. Friends’ Central
Court 2: Penncrest vs. CR South
Court 3: Lower Merion vs. Constitution
6:05 PM
Court 1: Downingtown East vs. Phoenixville
Court 2: CB South vs. Garnet Valley
Court 3: Pennridge vs. Truman
Aston Community Center
8:00 AM
Court 1: Kennett vs. Radnor
Court 2: Abington Friends vs. Interboro
8:55 AM
Court 1: Abington Friends vs. Kennett
Court 2: Radnor vs. Interboro
9:50 AM
Court 1: Dock Mennonite vs. Octorara
Court 2: TCA vs. Collegium Charter
10:45 AM
Court 1: Kennett vs. Interboro
Court 2: Abington Friends vs. Radnor
11:40 AM
Court 1: Octorara vs. TCA
Court 2: Dock Mennonite vs. Collegium Charter
12:35 PM
Court 1: Sun Valley vs. Delco Christian
Court 2: Faith Christian vs. Chester Charter
1:30 PM
Court 1: Octorara vs. Collegium Charter
Court 2: TCA vs. Dock Mennonite
2:25 PM
Court 1: Sun Valley vs. Faith Christian
Court 2: Delco Christian vs. Chester Charter
3:20 PM
Court 1: Sun Valley vs. Chester Charter
Court 2: Delco Christian vs. Faith Christian
~~~
Sunday, October 29
Penncrest HS
8:00 AM
Court 1: North Penn vs. Bishop Shanahan
Court 2: O’Hara vs. CH East
Court 3: CR North vs. Ridley
8:55 AM
Court 1: Avon Grove vs. Upper Dublin
Court 2: Tennent vs. Sankofa Freedom
Court 3: Strath Haven vs. Great Valley
9:50 AM
Court 1: O’Hara vs. Bishop Shanahan
Court 2: CR North vs. CH East
Court 3: North Penn vs. Ridley
10:45 AM
Court 1: Avon Grove vs. Great Valley
Court 2: Strath Haven vs. Sankofa
Court 3: Tennent vs. Upper Dublin
11:40 AM
Court 1: North Penn vs. CR North
Court 2: O’Hara vs. Ridley
Court 3: CH East vs. Bishop Shanahan
12:35 PM
Court 1: Strath Haven vs. Upper Dublin
Court 2: Tennent vs. Great Valley
Court 3: Avon Grove vs. Sankofa
Tag(s): Home Old HS Josh Verlin Boys HS Faith Christian Phil-Mont Christian Delco Christian Dock Mennonite Bonner-Prendergast Cardinal O'Hara La Salle College HS Ridley Conestoga Garnet Valley Radnor Lower Merion Penncrest Strath Haven Marple Newtown Springfield (Delco.) Octorara Unionville Kennett Sun Valley Avon Grove Bishop Shanahan Downingtown East West Chester East Interboro Abington Friends Friends' Central Phoenixville Methacton Constitution Sankofa String Theory Upper Dublin Central Bucks East Central Bucks South Central Bucks West North Penn Pennridge William Tennent Council Rock N. Council Rock S. Harry Truman Neshaminy